Як сформувати у дитини інтерес до читання
Деякі сучасні діти справді вважають, що проводити години за паперовими книжками занадто нудно. Проте це не так – вам залишається тільки довести протилежне. Зацікавити дитину читати допоможуть наступні поради:
- починайте з однієї книги. Полюбити читання важко, коли навколо багато різноманітних варіантів. Дозвольте перечитати одну й ту саму книжку декілька разів, щоб покращити пам'ять, розширити словниковий запас та виробити чітку звичку;
- зробіть процес інтерактивним. Для цього варто пов’язати прочитане з реальним життям. Наприклад, якщо дитина любить тварин, почитайте історії про них, пов’яжіть вигаданих героїв із домашніми чи вуличними котиками, собаками тощо;
- пропонуйте легкодоступні матеріали для читання. Навіть якщо дитина не дуже часто береться до книжки, на її полиці завжди має бути декілька видань на вибір;
- вибирайте щотижня нові історії. Дозволяйте читати що завгодно – це можуть бути не лише оповідання, а й журнали, атласи, навіть меню в ресторані;
- обговорюйте прочитане. Поставте запитання за сюжетом, проаналізуйте вчинки персонажів та події, до яких вони призвели. Дитина отримує більше задоволення від процесу, якщо повністю занурюється в історію та проживає її.
Яку книжку купити для школяра 9–10 років
У цей час можна вибирати невеликі за обсягом книги, які дитина зможе прочитати самостійно. Зрозуміти, чи підійде конкретне видання, можна за розміром літер: чим вони більші, тим на нижчий рівень розрахований виріб. Якщо ваш малюк уже опрацював «Буквар», можна вибрати варіант із 3-4 рядками на сторінці й малюнком.
Психологи рекомендують навчити дитину в цьому віці виділяти в тексті головне й другорядне. Після прочитання обговоріть такі питання:
- яка думка школяра щодо того чи іншого героя;
- чому саме конкретні події є головними у книжці;
- з яких причин персонажі вчиняли так або інакше.
Це допоможе сформувати логічне мислення, навчити висловлювати власну думку. У віці 9-10 років діти починають захоплюватися коміксами, тому приходить час купувати їх. Це те ж саме читання, але більш адаптоване, адже школярі простіше сприймають інформацію з візуалізацією.
Книги для підлітків
Коли дитина підростає, то вибирає твори для читання самостійно. У цей час батьки починають боятися, що вона прочитає щось заборонене, проте про подібні речі підлітки легко дізнаються з інших джерел. Не давати робити вибір і нав’язувати ті або інші твори – це точно не варіант.
Підлітки більшою мірою орієнтовані на однолітків та колектив, саме тому з ними важливо обговорювати соціальні речі. У такому віці цікаво розповідати комусь власну думку. Тому чудовим вибором стане книжка з життєвою історією, над якою можна порефлексувати. Під час обговорення варто утриматися від нотації та оцінювальних суджень – дайте дитині можливість сформувати думку про персонажа та його вчинки самостійно.
Залучення дітей до читання в підлітковому віці може передбачати й знайомство зі складними, «дорослими» темами:
- невиліковні хвороби;
- втрати;
- смерть;
- складна екологічна ситуація на планеті.
Проте в цьому разі варто враховувати емоційність і чутливість дитини. Якщо вона складно сприймає подібні історії, краще запропонувати їй щось легше.
9 простих порад, які допоможуть заохотити дітей до читання
Дитячу увагу сьогодні часто захоплюють саме гаджети з іграми, а не книги. І змусити дітей читати може бути проблемою для багатьох батьків.
Ми зібрали поради, які допоможуть зацікавити ваше чадо книгами.
![]() |
Читання повинно бути винагородою, а не обов’язком. |
Зберігайте книги всюди
Тримайте книги всюди: в туалеті, на кавовому столику в машині. Також змінюйте їх. Нудьга – могутня річ.
Створіть культуру читання вдома, щоб читання стало природною частиною вашого дня
Книгами можна насолоджуватися вранці, під час перекусу, перед сном. Можна організувати сімейне читання, коли кожен має свою книгу.
"Пам'ятайте, що читати не завжди потрібно в одному і тому ж місці. Ви можете проявити творчий підхід і читати в парку або навіть під час очікування в кабінеті лікаря", – каже блогерка та колишня бібліотекарка Розмарі Д'Урсо.
Добре, коли у ваших дітей є улюблені книги або більш візуально привабливі книги – на полицях, у кошиках тощо.
"Наприклад, у моїй бібліотеці є книжкові полиці на рівні очей дитини", – розповідає експерт з питань інклюзивності Чарні Гордон.
Також ви можете розмістити книги так, щоб дитина бачила обкладинку, а не корінець. Так дитина може швидше зацікавитися.
Створіть куточок для читання
Воно не повинне бути чимось неймовірним. Просто покладіть подушку і, можливо, деякі з улюблених іграшок дітей, щоб створити затишну атмосферу.
Читайте вголос
"Будьте обережні з читанням для дітей, оскільки вони часто цей процес пов’язують зі сном.
Тому читати вголос за сніданком вранці. Їжа допоможе дитині деякий час сидіти на одному місці. Ванна – ще одне чудове місце, де можна читати вголос.
"Якщо ви просто сидите і починаєте читати вголос, то навряд дитина не зацікавиться історією", – каже блогерка з ніком The Reading Ninja.
Ви ж не хочете, щоб у дітей складалося враження, що читати – це неприємна рутина.
Читання повинно бути винагородою, а не обов’язком.
"Коли ви хочете, щоб діти читали, намагайтеся підходити до нього в позитивному світлі, кажучи, наприклад: "Давайте обійматися на дивані і читати", а не "Вам потрібно зараз робити домашнє завдання з читання", – радить Д'Урсо.
Читайте разом
Коли ми читаємо книги з картинками разом з дітьми, то перегортаємо сторінки у звичному темпі для дорослих, що занадто швидко для дітей.
У той час як ми читаємо, вони зазвичай:
- витрачають час на обробку слів,
- також "читають" картинку.
Для того, щоб дитина не втрачала цікавості, дозвольте їй відповідати за перегортання сторінок.
Зверніть увагу на комікси чи графічні романи
Для дітей – це дуже хороший спосіб зацікавити дитину, оскільки в цих книгах цбагато малюнків, і юні читачі можуть використовувати картинки, щоб краще ідентифікувати нові слова і зрозуміти історію.
Використовуйте інші форми читання
Не забувайте про електронні та аудіокниги. Для дітей це теж корисно, оскільки вони вивчають мову, букви і звуки.
Купуйте книги на тематику, яка цікава вашим дітям
"Якщо інтерес до теми вже є, у вашої дитини більше шансів всидіти у вас на колінах і читати разом", – каже спеціалістка з порушення мови Мег Рабі.
Ходіть у книжкові магазини разом
І дозвольте дитині самостійно обрати книгу.
Посилання: https://life.pravda.com.ua/society/2020/02/25/239988/
Немає коментарів:
Дописати коментар