В рамках тижня історії, який проводився з 29 січня по 4 лютого у ЗАЛ "Перспектива" відбувся виїзний інтегрований бібліографічно-історичний урок-дослідження "Від козацької грамоти до козацької слави" з учнями 6-7 класів, організований в Музеї історії Дніпра вчителем-методистом Хіневою Антоніною Димитрівною. Також діти побували у типографії
Предмет дослідження - особливості козацького скоропису. Як і про що писали козаки. Потім діти створили власноруч свій козацький універсал очеретом та чорнилами та скріпили його справжньою сургучною печаткою!
Споконвіку українці транслювали своє сприйняття Всесвіту та цінності за допомогою символів та знаків. Це відображалось не тільки в оздобленні хати, оберегах та прикрасах, але й писемності, що пройшла довгий час еволюції та гармонійного розвитку. Українці вкладали у письмо свої знання та власні емоції за допомогою символів. Образність українських літер та їхня мальовничість відображається у формах та сенсах.
Вивчення історичної української писемності сьогодні може допомогти не тільки усвідомити унікальність нашого національного почерку, але й надихнути на переосмислення автентичних шрифтів у сучасному дизайні та культурі.
Почерк – це характер людини
Використовував красиві розчерки та петлі, заголовна літера завязувалась і переходила у розчерк внизу. Намагався, закрутити і створити форму. Можливо, на нього впливали закручені європейські розчерки.
Пікава форма, поєднував рядки за рахунок об'єднаних літер (лігатура). Верхня літера поєднувала нижній рядок. Розпис. Красива форма літера “р” з довгою ніжкою і мала вигляд як грецька літера “ро”. Він цією літерою поєднував рядки.
У козацькому скорописі було декілька елементів:
- вертикальні/ горизонтальні/ елементи овалу/ гачки (крючки та петлі, що формували літеру та простір між рядками – вони були різної форм
- Український скоропис можна розбирати на символи, як китайські ієрогліфи. Стандартів письма не було, бо кожен, пишучи вручну, додавав свою енергію та емоцію, тим самим формуючи неповторний стиль українського скоропису.
«Ментальність вільної людини – це скоропис, бо він постійно рухався. Літери у ньому мали свою динаміку»
Джерело:https://bit.ua/2023/07/ukrayinska-pysemnist/
Немає коментарів:
Дописати коментар