9 березня особлива дата для українців – День народження Тараса Григоровича Шевченка. Його називають нашим пророком, Великим Кобзарем і українським генієм. Шевченко був відомий і боротьбою за визволення українського народу.
Пройшло 210 років від народження Великого Кобзаря, проте кожне слово, написане поетом, і досі актуальне. Український видатний митець залишив кілька важливих послань, які для українців стали закликом до дії.
Хто для світу Тарас Шевченко
1. Він є творцем ідентичності українського народу та знаковою постаттю національної пам'яті України. Його творчість сприяла розвитку й встановленню нової української літератури. Усього нараховується близько 835 художніх творів, створених Т. Шевченком, які дійшли до сьогодення.
2. Тарас Шевченко називав Україну: Квітучим раєм. Пограбованою й приниженою. Дівчиною-красунею.Великою руїною.
3. У 1975 році один із кратерів на Меркурії був названий на честь Тараса Григоровича Шевченка.
4. 1384 – стільки пам’ятників Тарасові Шевченку встановлено в світі. З них в Україні налічується 1256 монументів, і ще 128 – в 35 країнах світу — Бразилії, США, Китаї тощо. Перший пам’ятник Тарасові Шевченку встановили в 1881 році в місті Форт-Шевченко.
5. Можна сказати, що Шевченко переміг імператора Миколу І. Принаймні, він пережив його, по-перше. По-друге, раніше в Києві перед університетом стояв пам’ятник Миколі І, а тепер перед університетом імені Шевченка стоїть пам’ятник а поету.
6. За життя Кобзаря цінували і як художника. У 1860 році був удостоєний звання Академіка гравіювання від Імператорської Академії мистецтв за гравюру за картиною Рембрандта Притча про робітників на винограднику.
7. 500 м² − площа найбільшого портрета Кобзаря. Написаний він у Харкові на стіні 17-поверхового будинку за адресою проїзд Садовий, 30, і внесений до Книги рекордів України. Графіті малювали ночами протягом двох тижнів.
8. Шевченко ненавидів Петербург, де ієрархічна влада була побудована на вбивчому насильстві. Петербург постав на кістках українців. Про це Шевченко знав. І писав про це з великою гіркотою та болем.
9. Літаратурні твори Тараса Шевченка всесвітньо відомі, їх переклали 147 мовами світу і вони стали невіддільною частиною національної культури багатьох народів.
10. Своє несприйняття Російської імперії Шевченко чи не найкраще висловив у поемі-комедії «Сон»:
Той мурує, той руйнує,
Той неситим оком
За край світа зазирає,
Чи нема країни,
Щоб загарбать і з собою
Взять у домовину.
Шевченко доносить до нас думку, що російська імперська влада може вмить завалитися.
Зазначений твір – це показ суті Російської імперії з її агресивним мілітаризмом, вірнопідданим і продажним чиновництвом, свавіллям влади, відсутністю свобод, фальшивим возвеличенням своїх правителів-царів. Здавалось, пройшло майже 200 років, а в Росії залишилось майже те саме – лише набуло нових сучасних форм.
Шевченко в образній формі доносить до нас думку, що ця російська імперська могутність – це колос на глиняних ногах. Імперська влада, що тримається на насильстві може вмить завалитися. Герой твору опиняється в царських палатах, там він бачить «старшину пузату», яка косо поглядає на двері. Аж тут ці двері відчиняються:
Неначе з барлоги,
Медвідь виліз, ледве-ледве
Переносить ноги.
Цей правитель імперії чимось нагадує нинішнього російського очільника. Він:
Як крикне
На самих пузатих –
Всі пузаті до одного
В землю провалились!
Він вилупив баньки з лоба –
І всі затрусились,
Що осталось; мов скажений,
На менших гукає –
І ті в землю; він до дрібних –
І ті пропадають!
Чи не є це передбачення того, що чекає Російську імперію, що ця імперія врешті-решт розвалиться
Чи не є це картина руйнування імперської «вертикалі влади»?
Пригадаймо нещодавній бунт Євгенія Пригожина з його «вагнерівцями», які легко брали владу на місцях і ладні були йти на Москву.
Далі в творі маємо картину суцільного краху імперії:
Він до челяді – і челядь,
І челядь пропала;
До москаликів – москалики,
Тільки застогнало,
Пішли в землю; диво дивне...
Чи не є це передбачення того, що чекає Російську імперію; того, що ця імперія врешті-решт розвалиться, а наше перебування в ній нашими нащадками буде сприйматися як страшний і водночас як чудний сон?
Онлайн мікрофон провели учні 10 класів.
Немає коментарів:
Дописати коментар